نکات طلایی برای خرید صندلی طبی یا ارگونومیک

بررسی صندلی طبی یا ارگونومیک


در این مقاله قصد داریم به بررسی صندلی طبی یا صندلی ارگونومیک بپردازیم.

ارگونومیک در واقع به کار بردن دانش مهندسی، به منظور طراحی و تولید ابزارها و وسایلی برای رفاه و سلامت فیزیکی انسان با توجه به ظرفیت ها و توانایی انسان ها می باشد. ارگونومی اجزای مختلفی دارد که ما به بخش ارگونومی سخت افزار می پردازیم که صندلی ارگونومیک را در بر می گیرد.

همانطور که پیداست امروزه زندگی اکثر افراد جامعه صرف نشستن پشت میز کار و کامپیوتر خود می شود و می دانیم که صندلی در طول دوره کار و فعالیت ما نقش مهمی را در سلامتی ستون فقرات ایفا می کند. برخی از مدیران شرکت ها و ادارات برای ایجاد فضایی سالم تر و استاندارد به جهت رضایتمندی، سلامت و افزایش بازدهی کارکنان و خود از صندلی ارگونومیک استفاده می کنند.


چرا باید از صندلی طبی یا ارگونومیک استفاده کرد ؟


استفاده از صندلی های طبی در واقع یکی از مهم ترین مسائلی است که امروزه انسان به علت پیشرفت تکتولوژی و جلوگیری از آسیب های جسمانی به آن توجه می کند. زیرا همانطور که میدانیم کاهش سطح خستگی، سلامتی جسمانی و راحتی در ارتقا سطح کاری و عملی افراد بی نظیر است.

جالب است بدانید امروزه نوعی صندلی ارگونومیک یا همان صندلی طبی وارد بازار شده است، که از طریق گرما درمانی توسط مخزن آبی که در آن ها تعبیه شده است می توانند به بهبود و درمان افرادی که از دیسک کمر رنج می برند، بپردازد.

انتخاب درست یک صندلی طبی می تواند شما را از آسیب هایی نظیر کلافگی ناشی از درد گردن، درد های موجود در ناحیه پا و زانو، در طول زندگی ایمن سازد. نکته قابل توجه این است که صندلی های ارگونومیک بسیاری در بازار وجود دارند که تنها نام آن ها ارگونومیک می باشد و هیچگونه استانداردی در آن ها رعایت نشده است.

نکات مهم هنگام خرید صندلی طبی یا ارگونومیک


برای انتخاب و خرید یک صندلی طبی یا ارگونومیک مناسب و با کیفیت لازم است چند نکته مهم را در نظر بگیریم که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم:

ارتفاع صندلی طبی

زمانی که کاربر بر روی صندلی می نشیند باید این امکان را داشته باشد که بتواند ارتفاع صندلی را متناسب با قد خود تنظیم کند طوری که کف پاهایش به زمین برسد یا بتواند به راحتی پاهای خود را دراز کند که این کار به وسیله یک اهرم گازی صورت می پذیرد. اصولا یک ارتفاع مناسب در صندلی ارگونومیک با توجه به میانگین قدی افراد بین 40.45 تا 53.35 می باشد.

نشیمنگاه صندلی طبی

عرض نشیمنگاه صندلی ارگونومیک باید حدود 42 تا 50 سانتی متر در نظر گرفته شود به طوری که حدود 2 تا 3 سانتی متر از ران ها پهن تر باشد و طول نشیمنگاه (از جلو تا عقب صندلی) حدود 37 تا 43 سانتی متر باشد که البته برای افراد با وزن بیشتر باید طول و ارتفاع نشیمنگاه بیشتری در نظر گرفته شود.

همچنین برای جلوگیری از سر خودن کاربر از روی صندلی یک فرو رفتگی سطحی به همراه لبه که به حالت گرد می باشد در جلو صندلی وجود داشته باشد و از روکش هایی استفاده شود که، از لیز خوردن کاربر جلو گیری می کنند. مانند روکش های چرم، پارچه ای مرغوب یا مش که باعث تهویه هوا نیز می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد روکش مناسب را می توانید در مقاله روکش صندلی اداری مطالعه نمایید.

تکیه گاه و گودی کمر

میدانیم ستون فقرات بدن به صورت منحنی شکل می باشد و یک صندلی ارگونومیک مناسب باید این انحنا یا گودی کمر را در ارتفاع 14 تا 21 سانتی متری از پایین، پر کند، که کاربر حین استفاده از صندلی در طول روز دچار آسیب های احتمالی در قسمت پایین ستون فقرات نشود.

پشتی صندلی ارگونومیک باید به گونه ای طراحی شود که به راحتی قابل تنظیم باشد و فرد در هر زاویه ای آن را تنظیم نماید. همچنین باید از روکش های مناسب در قسمت تکیه گاه صندلی استفاده کرد تا بتواند از تعریق و ایجاد ناراحتی در قسمت کمر جلوگیری نماید.

دسته صندلی

قابلیت تنظیم دسته های صندلی طبی یکی از مهمترین قسمت ها در این نوع صندلی ها می باشد. زیرا باعث رفع خستگی دست ها و شانه ها می شود و هم سبب جلو گیری از صدمه به مچ ها و افتاده شدن شانه ها در طول فعالیت کاربر می شود. رویه بکار برده شده برای دسته های این نوع صندلی اغلب از جنس پلاستیک های مطلوب و چرم های طبیعی می باشد.

پایه صندلی طبی

پایه های صندلی ارگونومیک پنج چرخ می باشند که بهتر است از پایه های آلومینیومی یا فولادی که از دوام و مقاومت بیشتری برخوردار هستند استفاده شود. همچنین مناسب است در این صندلی از چرخ های بی صدا یا همان دور پی یو استفاده شود. پایه های این صندلی به صورت متحرک می باشد تا کاربر بتواند به راحتی در هر جهتی حرکت داشته باشد.

مکانیزم صندلی طبی

همانطور که درمقاله قطعات صندلی اداری توضیح دادیم، مکانیزم صندلی یکی از مهمترین قطعات صندلی می باشد. در صندلی ارگونومیک از مکانیزم سینکرون استفاده می شود تا کاربر بتواند به راحتی تکیه گاه و نشیمنگاه را در زاویه دلخواه خود به حرکت در بیاورد و همچنین در هر نقطه ای که دوست دارد، آن ها را ثابت کند.

نتیجه گیری

1- به هر نوع صندلی با نام ارگونومیک یا صندلی طبی اعتماد نکنید.

2- همان صندلی طبی یا ارگونومی خود را بر اساس مکان، شغل و ابعاد بدنی خود انتخاب کنید.

3- اگر از دیسک کمر رنج می برید از صندلی های طبی که دارای مخزن آب هستند برای بهبود و گرمادرمانی استفاده کنید.

4- طراحی این نوع از صندلی ها باید به گونه ای باشند که باعث گردش خون در زانو ها شوند.

5- یک صندلی طبی دارای ارتفاع، تگیه گاه و دسته صندلی قابل تنظیم می باشد.

6- جنس روکش های استفاده شده در صندلی ارگونومیک باید از نوع ضد تعریق یا توری باشد که هوا را به خوبی جریان دهد.

7- از چرخ های بی صدا و روان در این نوع صندلی ها استفاده می شود، و مکانیزم یک صندلی ارگونومیک مناسب از نوع سینکرون می باشد.

8- صندلی طبی باید، تکیه گاه منحنی متناسب با کمر و ستون فقرات برای پر گردن و گودی کمر داشته باشد./ 1 نظر / 85 بازدید
filebazaar

درآمد تضمینی با دیدن تبلیغات داخلی در آمد زایی عالی و ساده لطفا متن زیر را تا انتها مطالعه فرمایید ما برای شما یک پیشنهاد تازه داریم. بزرگترین رسانه کشور با در برگیری بالا توی جیب شماست. چیزی که هر وقت اراده کنید می تواند محتوای تبلیغی شما و اطلاع رسانی شما را به میلیون ها نفر برساند و باعث رونق کسب و کار شما شود. در مورد گوشی موبایل شما صحبت می کنیم. ما برای گوشی هوشمند شما رسانه ای طراحی کرده ایم که این کار را به خوبی و درستی انجام می دهد. "ما رسنو هستیم، رسانه تبلیغاتی کاربر محور ایران" نحوه درآمدزایی شما از این سیستم به این صورت می باشد که شما با مشاهده کردن تبلیغات درون اپلیکیشن می توانید کسب درآمد انجام دهید. شما با معرفی این اپلیکیشن به دیگران می توانید تیم سازی کنید و از تمام فعالیت های افراد تیم(مشاهده تبلیغات توسط افراد تیم) پورسانت دریافت کنید!!! بدون سرمایه بدون حمایت بدون اختصاص زمان زیاد بدون تجربه،دانش و تخصص فوق العاده کسب درآمد کنید آی دی کانال تلگرام برای دریافت اطلاعات بیشتر : @forsat_vijeh و یا مراجعه به لینک : http://ez-money.blog.ir/1397/05/19/r1